Petzl Nao

Režimy svícení
Běžecké
LED

• , zakoupeno v PRIME sport expert

Ideální do hor, jsem s ní spokojená!

• , zakoupeno v VP climbing servis

• - funkční reaktivní mod
    • - solidní výdrž
    • - dostatečný výkon světla
    • - lehce jsem si na ní zvykl, čelovka není těžká
    • - vysoká cena daná zřejmě tím, že to není klasická spotřební elektronika a možná člověk platí i za značku
    • - samotná dotyková plocha čelovky versus čelo hlavy mohla být lépe vyřešena: je tam jen plast a řemínek. Naštěstí plast mne do čela netlačil. Ale neměl jsem čelovku nijak pevně utaženou a jak jsem se zpotil, tak to začalo na čele trošičku klouzat. Při dotažení by to mohlo zase po delší době začít možná trochu tlačit, nemám ale ještě dostatečně vyzkoušeno.
    • - nabíjení pouze přes USB, což je na cesty velmi omezující. Adaptér do klasické el. zásuvky není součástí balení:(, ale lze dokoupit.
    • - indikátor nabíjení je nešikovně na straně konektoru, z toho plyne špatný vizuální přehled stavu nabíjení.

je to má první čelovka, zatím jsem ji zkoušel jen pár nocí (r. 2015) v Beskydech, posloužila výborně.

• , zakoupeno v Petzlshop.cz

• Perfektně osvítí cestu.
    • Reaktivní režim - automatická regulace jasu.
    • Upínací systém na gumičky
    • Baterie po hodině běhu v reaktivním režimu stále ukazuje 3/3
    • Reaktivní režim reaguje i na páru z pusy a mění intenzitu jasu

Velmi dobrá čelovka - na čele jsme ji skoro necítil (nošeno přes čepici). Uvažuji o zakoupení balt kitu.

Režimy svícení
Běžecké
LED

čelovka Petzl NAO 2014

Inovovaná verze špičkové čelové svítilny s vyšší kapacitou akumulátoru a větším výkonem vybavená technologií reaktivního svícení.

Proslulá čelovka Nao se letos konečně dočkala svého nástupce! Název zůstává, do vínku však dostala silnější Lithium-Iontový akumulátor o kapacitě 2600 mAh a vyšší výstupní výkon až 575 lumenů.

Stejně jako u ostatních zástupců z řady Performance můžete vybrat z režimů konstantního svícení a unikátního Reactive Lighting, při kterém si čelovka sama „chytře“ volí intenzitu osvětlení od 7 do 575 lumenů pro optimální výkon a výdrž baterie.

Senzor, který je umístěný nad LED diodami, reaguje na okolní podmínky opravdu rychle a uživatel se tak může soustředit více na svoji činnost, než na ovládání čelovky.

Mechanické zpracování zůstalo stejné jako u předchozího modelu. Důmyslný systém uchycení svítilny na hlavě zajistí maximální stabilitu i při náročnějším použití.

Světelným zdrojem jsou dvě LED diody pro různě široký kužel světla, který se v reaktivním režimu sám přizpůsobuje podle vzdálenosti objektů.

Ovládací knoflík je uzpůsoben i pro práci v rukavicích a nechybí ani funkce zamknutí ovládání.

Li-Ion akumulátor lépe snáší nízké teploty a v případě vybití lze nouzově nahradit dvěma AAA/LR03 bateriemi.

Při úspornějším reaktivním režimu tak baterie vydrží i přes 12 hodin.

Čelovka se jednoduše nabíjí přiloženým USB kabelem, po připojení k počítači lze v Petzl OS spravovat jednotlivé módy, ve kterých si spotřebu a výkon můžete uzpůsobit svému stylu používání.

Ve chvíli, kdy je akumulátor příliš vybitý, se automaticky zapne nouzový režim, který vzdrží svítit o 20 lumenech 1 hodinu.

Přednastavené módy reaktivního režimu:

• Max autonomy: Co nejúspornější reaktivní svícení preferuje výdrž baterie
  • Max power: Primární je výkon.

Přednastavené módy konstantního svícení(výkon zůstává stejný nezávisle na stavu nabití):

• Proximity: Střední výkon s dosvitem 60 metrů
  • Rapid movement: Maximální výkon po kratší dobu

Specifikace:

• Hmotnost: 187 g
  • Technologie svícení: Reactive Lighting nebo Constant Lighting
  • Světelný kužel: široký, kombinace
  • Zdroj energie: Lithium-Ion 2600 mAh nabíjecí akumulátor (v balení) nebo 2 AAA/LR03 baterie (nejsou součástí balení)
  • Nabíjecí čas: 5 h
  • Stupeň krytí (Vodotěsnost): IPX4 (odolné proti stříkající vodě)

Výkon a výdrž v jednotlivých režimech svícení mód / výkon [lm] / dosvit [m] / výdrž na akumulátor [h]

Reactive Lighting Max autonomy / 7–290 / 10–80 /  cca 12.5

Reactive Lighting Max power / 7–575 / 10–135 / cca 6.5

Constant Lighting proximity /  120 /  60 / 8

Constant Lighting Rapid movement / 430 / 130 /  1.5

• , zakoupeno v PRIME sport expert

Ideální do hor, jsem s ní spokojená!

• , zakoupeno v VP climbing servis

• - funkční reaktivní mod
    • - solidní výdrž
    • - dostatečný výkon světla
    • - lehce jsem si na ní zvykl, čelovka není těžká

• , zakoupeno v Petzlshop.cz

• Perfektně osvítí cestu.
    • Reaktivní režim - automatická regulace jasu.
    • Upínací systém na gumičky
    • Baterie po hodině běhu v reaktivním režimu stále ukazuje 3/3
    • Reaktivní režim reaguje i na páru z pusy a mění intenzitu jasu

• , zakoupeno v Český ráj outdoor

• Paradni svitivost (model 2014)
    • Dobra vydrz baterie
    • Idalni pro beh - nemusite se vubec starat o intenzitu svetla (automaticka reaktivni regulace jasu podle ordrazeneho svetla)
    • Elektronicky ovladany vykon (sviti porad stejne i pri slabsi baterii)
    • v pripade, ze baterka nestaci, prepne se celovka do uspornejsiho rezimu (nenecha vas potme)
    • Nizka vaha (187g)
    • Vyssi svitivost (az 570 lm) pri delsi vydrzi baterie (oproti modelu 2013)
    • Pri behu za nekym s reflexnimi prvky, automaticka regulace jasu zpusobuje "blikani" celovky, ale to lze obejit prepnutim do nereaktivniho rezimu

Nejlepsi celovka na behani, co si dovedu predstavit.

• , zakoupeno v Petzlshop.cz

čelovku jsem zakoupila pro svého syna, je s ní velmi spokojen

• , zakoupeno v JUNshop

OK

• , zakoupeno v VIPceny.eu

VÝBORNÉ

• Automatická regulace intenzity svícení a dostatečný dosvit.
    • Automatické přepínání: Na dálku a na blízko nebo na čtení.
    • Jednoduchost obsluhy, přijatelná váha, dokonalé uchycení.
    • Neuvěřitelná maximální intenzita svícení při plném výkonu.
    • Poměrně dlouhá doba přepínání mezi staženými programy.

Vracím se ještě krátce ke svému předešlému hodnocení, neboť čelovku již po nějakou dobu používám, takže mohu doplnit: Uchycení čelovky na hlavě pomocí systému Zephyr je natolik dobré, že se klidně obejde i bez instalace dodávané temenní pásky. Jisté obavy některých uživatelů z údajné možnosti ulomení ovladače pramení asi z toho, že uživatelé čelovky patrně předpokládají, že se ovladačem otáčí dokola, zatímco při přepínání stačí jen pootočit a pustit, ovladač se sám vrátí do původní polohy. Přepínání mezi až čtyřmi vybranými a staženými programy (z deseti možných) opravdu trvá poměrně dlouho, tedy deset vteřin, podle mě by stačila poloviční doba a tedy 5 vteřin (méně ne, aby nedocházelo k záměně s přepínáním mezi reaktivním a normálním svícením 2 vteřiny), ovšem v praxi po vyhledání optimálního programu zřejmě již dál většinou nikdo přepínat programy nebude. Právě z toho asi pramení obavy některých uživatelů ze složitosti obsluhy, která mně naopak připadá velice jednoduchá. Přikoupil jsem si také NAO belt kit, čímž mohu pouzdro s akumulátorem připnout třeba na opasek a tím jsem významně snížil váhu vlastní čelovky. Relativně krátkou dobu svícení při plném výkonu chci vyřešit přikoupením druhého pouzdra s dalším akumulátorem, což je ovšem poměrně drahý špás, stojí to přes tisícovku, ale na druhou stranu by se měla prodloužit životnost. Na závěr ještě jedna spíše humorná zkušenost: Když jsem se onehdy vracel v noci za tmy lesní svážnicí, tak na mě dole na silnici přeblikávala auta, abych si přepnul světlo svého "motocyklu" z dálkvého na tlumené...

• , zakoupeno v E-Outdoor

• Neuvěřitelná svítivost až 355 lumenů (u jiných sotva polovina).
    • Automatické přizpůsobování světelného toku, jak velká je tma.
    • Automatická úpava kuželu světla na dálku a blízko nebo čtení.
    • Systém uchycení čelovky na hlavě je až překvapivě vynikající.
    • Možnost přesunutí pouzdra akumulátoru do kapsičky u bundy.
    • Možnost stáhnutí dalších aplikací, ale stačí i již nainstalovaná.
    • Jednoduchá obsluha pootočením páčky vepředu, plus zámek.
    • Kontrola stavu nabíjení a vybíjení akumulátoru třemi diodami.
    • Výdrž akumulátoru by mohla být vyšší i za cenu větší váhy.

Původně jsem váhal mezi Led Lenser H14 a Petzl Nao 36. První jmenovaná čelovka mě odradila složitostí obsluhy, mechanickým nastavováním všeho a ovládáním vzadu na pouzdru pro tužkové baterie (údajně i kvalita je nižší). Zato čelovka Petzl Nao se plně řadí mezi čelovky jednadvacátého století a neobtěžuje uživatele neustálým ručním nastavováním. Vzhled a kvalita zpracování je na velmi vysoké úrovni. Pro mě se jedná o dobrou koupi a vyšší cena odpovídá komfortu, který mně čelovka Petzl Nao poskytuje po všech stránkách. Myslím, že se hodí na všechny aktivity, jak na běžné použití, tak pro ty náročnější. Sám sebe ale řadím jen mezi běžné uživatele a nepoužívám ji tedy například k nočnímu lezení, ale jen na trekking. Jedinou nevýhodu spatřuji v tom, že pokud plně využijete maximální svítivost, která je však opravdu úžasná, tak se výdrž akumulátoru výrazně snižuje a zde by měl výrobce popřemýšlet, zda by nebylo dobré za cenu trochu vyšší váhy raději použít jiný, s delší výdrží. Samozřejmě je zde taktéž možnost v případě nouze dojít na dvě tužkové baterie nebo lze mít druhý (ovšem poněkud drahý) rezervní akumulátor v kapse.

• , zakoupeno v ZebraSport.cz

• inteligence funguje
    • trochu složité ovládání a baterie po prvním plném nabití ukázala při prvním spuštění jen 30% po druhém to bylo lepší

chtěl jsem vyzkoušet v čem je rozdíl mezi standardem a kvalitou
    trochu jsem zápasil s ovládáním
    fuguje dobře