Jak vybrat čelovku?

Bez čelovky se při kempování neobejdete

Kolik existuje druhů outdoorových sportů, tolik specializovaných čelovek na trhu naleznete. I když jejich funkce mohou být velmi podobné, vyplatí se vědět, jak vybrat čelovku podle nejčastěji udávaných parametrů. Ať už se chystáte na noční túru nebo běhání, vždy se u čelovky zajímejte o světelný tok, napájení, dosvit a případné doplňkové funkce.

  • David, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 min.

Jak vybrat čelovku podle účelu

Na běhání

Od kvalitní běžecké čelovky se očekává, že vám nebude kvůli otřesům padat. Z toho důvodu jsou zpravidla vybaveny středovým popruhem.

Další doporučené vlastnosti podle typu běhání
Typ běhu Ideální vlastnosti čelovky
Kondiční běh 100–400 lm, široký světelný paprsek
Noční a orientační běh výkonná LED čelovka (600–1000 lm), regulace paprsku světla
Časté střídání cest a silnic čelovka s červeným světlem vzadu
Ultra závody nabíjecí čelovka s dostatečným výkonem
  • Lehká

  • Odolná

  • Velmi stabilní

  • Veliký světelný tok

Čelovky na běhání

Na stanování a turistiku

Pro kempování jistě oceníte vodotěsnou čelovku s velikým světelným tokem, nízkou váhou a kompaktními rozměry.

Další doporučené vlastnosti podle typu kempování
Typ sportu Ideální vlastnosti čelovky
Kempování 100–400 lm, nastavitelný úhel světla
Lehká turistika široký paprsek, dobrá výdrž
Vysokohorská turistika odolnost, skladnost, světelný tok nad 400 lm
Horolezectví zaostření (zoom), výdrž, odolnost, středový popruh
  • Lehká

  • Skladná

  • Nastavení úhlu světla

  • Veliký světelný tok

Vodotěsné čelovky

Na rybaření

Vytrvalému rybáři musí čelovka dlouho vydržet a umožnit mu nastavení směru světla. Světelný tok do 400 lm by měl bohatě stačit.

  • Dlouhá výdrž

  • Nastavení úhlu světla

Na práci

Pro práci v temné dílně nebo v garáži si bohatě vystačíte s ještě obyčejnější čelovkou s nižším světelným tokem do 100 lm, nižší výdrží, obyčejným obvodovým pásem a kratším dosvitem.

  • Nízká cena

Výběr čelovky podle parametrů

Světelný tok

Na prvním místě se většinou setkáte s hodnotami světelného toku. Jde o veličinu, která udává, jak intenzivně bude čelovka svítit. S těmito hodnotami se setkáte například i u žárovek, kdy klasická 40W žárovka dosahuje přibližně 400 lm.

Světelný tok se vyjadřuje v lumenech (lm) a čím větší číslo, tím silněji dokáže čelovka posvítit na cestu. Běžné modely dosahují od 100–400 lm, přičemž nižší hodnoty se spíše pořizují dětem a vyšší nad 400 lm jsou vhodnější na extrémní sporty.

Pokud raději investujete do modelu s vyšší intenzitou světla, počítejte, že bude její provoz náročnější na baterii.

Dosvit

To, jak daleko čelovka dosvítí, vyjadřuje dosvit, tedy například 50 m. Čím výkonnější čelovka, tím vyšší dosvit, ale také kratší doba svícení (nižší výdrž).

Dosvit do 50 m postačí na čelovky pro domácí příležitostné využití. 50 - 100m dosvit je vhodnou volbou na výlety do přírody, sportování a rybaření. Delší vzdálenost většinou volí horolezci, účastníci orientačních běhů a jiných extrémních sportů.

Hmotnost

Na váhu čelovky se zaměřují hlavně sportovci, kteří počítají každý gram navíc. Nejlehčí modely váží pod 80 g a jsou proto ideální pro běžce a lyžaře. Nezávodníci si většinou vystačí s čelovkami nad 100 g, přičemž s váhou většinou roste i světelný výkon. Modely nad 250 g jsou doplněné o řadu funkcí, nabízejí vynikající výkon a světelný tok, a proto se skvěle hodí do jeskyní, na hony a náročné expedice.

Pokud hledáte nejlehčí model, nezapomeňte k němu připočítat také hmotnost tužkových baterií případně integrovaného akumulátoru.

Barva světla

I když by se mohlo zdát, že bohatě postačí klasické bílé svícení, čelovky často nabízejí možnost změny barvy paprsku. Červené, oranžové, nebo zelené světlo využijete ve chvílích, kdy by vás ostré bílé světlo vzhledem k tmavé krajině příliš ozářilo. Tlumená barevná svícení proto volí myslivci, speleologové a rybáři. Teplejší tóny využijete ale i ve stanu, kdy těsně před spaním nechcete oči namáhat v kontrastním bílém světle.

Maximální doba svícení

Někdy také označovaná jako výdrž, udává, jak dlouho vydrží čelovka svítit. I když je tento údaj poměrně důležitým parametrem, je těžké jeho hodnoty jakkoliv zobecnit. Někteří výrobci totiž uvádějí maximální dobu svícení v nejúspornějším režimu, jiní zas za maximálního výkonu.

Napájení

Čelovka může být napájena různými způsoby. Standardním řešením jsou tužkové baterie AA, nebo AAA, které mohou být navíc zakomponovány přímo na těle čelovky, nebo uloženy samostatně na opačné straně hlavové pásky. Výhodou těchto modelů je nízká cena, avšak na úkor nižšího výkonu a výdrže.

Další častou možností je zabudovaný akumulátor. Ten mívá větší kapacitu než tužkové baterie a zároveň více možností regulace výkonu. Nabíjení může probíhat přes adaptér, nebo čím dál populárnější USB kabel.

Na co se dále zaměřit

Odolnost

Podle využití čelovky vybírejte dostatečně odolný materiál a funkční provedení. Čelovky mohou být konstruovány tak, aby zamezily vniknutí prachu, vody a odolaly nárazu.

Odolnost proti vodě zjistíte podle mezinárodně uznávaného označení IP, tedy stupně krytí, přičemž stupeň IPx8 zvládne i dlouhodobé ponoření ve vodě. Hodnoty mohou být udávány i ve dvojčíslí, např. IP66, kdy první číslice značí ochranu před vniknutím cizích předmětů a druhá udává ochranu před působením vody.

Funkce

Změna nastavení obvodu hlavy

Málokterý typ čelovky se vyrábí v jediné univerzální velikosti. Mnohem častěji můžete velikost upravovat pomocí plastové, nebo kovové přezky.

Různé režimy svícení

Běžně se setkáte se 3–4 režimy, které můžete libovolně přepínat od svícení, blikání, po různé barvy světla.

Paměť posledního nastavení

Užitečná funkce ve chvíli, pokud čelovku používá pravidelně jedna osoba.

Indikátor stavu nabití

Vždy budete vědět, jak dlouho čelovka vydrží a kdy je třeba ji dobít nebo vyměnit baterie.

Možnost otáčení čelovky v držáku

Tuto možnost využijí horolezci při zdolávání převisů stejně tak jako opraváři aut či instalatéři.

Reflexní prvky

Tento bezpečnostní doplněk je důležitý ve chvíli, kdy se vracíte v noci po neosvětlené silnici, nebo si jdete po setmění zaběhat po byť nefrekventované cyklostezce. Ideální je čelovku doplnit dalšími reflexními prvky na oblečení nebo botách.

Integrovaná píšťalka

Signalizační píšťalku využijete při zranění, napadení a celkově podpoří pocit vaší bezpečnosti.

Magnetická koncovka

Díky této funkci čelovku jednoduše upevníte na kov. Během chvíle se z ní tak stane malý přenosný reflektor, který poslouží jako lampička na čtení nebo pomocník v dílně.

Ochrana proti přehřátí

Po dosažení určité teploty začne klesat výkon a po zchlazení se opět automaticky zvýší.

Zoom

Funkci využijete pro možnost změny velikosti světelného paprsku, ideální pro vysokohorskou turistiku, cyklisty a myslivce.

Související

Tužkové baterie AA

Mikrotužkové baterie AAA

Svítilny

Často kladené otázky

Existují i čelovky pro děti?

Na trhu najdete nepřeberné množství dětských čelovek. Od takové čelovky byste měli očekávat minimum režimů, nízký světelný tok do 50 lm, alespoň základní vodotěsnou úpravu a také konstrukci, která odolá méně citlivému zacházení.

Jak vysoká odolnost proti vodě stačí do deště?

Čelovky, které odolají dešti a stříkající vodě, nesou krytí IPx4 až IPx6. Prachu poté dokáží vzdorovat čelovky s hodnotami IP5x až IP6x, které jsou dostatečně odolné i proti vniknutí cizího tělesa.

Dá se čelovka nosit i jinak?

Součástí balení některých čelovek může být i hrudní pás, na který ji lze upevnit. A některé modely je možné zavěsit na krk nebo klipem připevnit na kšilt.

Sháníte čelovku do vaší dílny? Pak se neváhejte podívat i na naši stránku o nářadí pro domácnost i kutilskou dílnu s Tomášem Krásenským.